+48 516 911 204 biuro@soletech.pl

„Czy można mieć darmowy prąd, ze słońca?”


Sobota 8:30 – poszedłem po świeży chleb z GS w Szepietowie – kto jadł chleb z GS w Szepietowie ten wie, dlaczego. Wchodzę do sklepu biorę dwa duże bochenki, bo w niedziele sklep zamknięty – a na weekend przyjeżdżają siostry z dziećmi.

10 zł – płace gotówką, biorę paragon. Odwracam się i wychodzę. I nagle pewna Pani krzyczy -przepraszam, niech Pan zaczeka.

Odwracam się, a to moja sąsiadka z Szepietowa!

– Mam takie pytanie, bo coraz więcej ludzi instaluje te panele słoneczne i w telewizji mówią o tym. Ale jak to działa? I jak się robi ten darmowy prąd?

Ja z dwoma wielkim bochenkami chleba, w masce i  paragonem w ręku stoję w drzwiach sklepu. Muszę wytłumaczyć miłej Pani jak działa fotowoltaikę w prosty i szybki sposób.

Na szczęście w kieszeni miałem długopis. Narysowałem szybki rysunek poglądowy.

Schemat jak działa instalacja fotowoltaiczna na paragonie z Szepietowa
(Oczywiscie to jest replika, prawdziwe arcydzieło zabrała sąsiadka 😉))

I 10 min później już jadłem śniadanie. Piłem herbatę z wody zagotowanej na indukcji.

Okej, wytłumaczę Wam teraz jak działa instalacja fotowoltaiczna i poniżjesz rozyfruje ten hiergolif

1. Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna ?

  1. Panele słoneczne(moduły fotowoltaiczne)
  2. Konstrukcja montażowa
  3. Falownik
  4. Osprzęt elektryczny( skrzynki elektryczne, zabezpieczniea DC/AC, przedowy solarne, zabezpieczenia PPOŻ).
  5. licznik dwukierunkowy
  6. Opcjonalnie akumulatory( magazyn energii)


2. Jak działa ta cała fotowoltaika?

Jak już wiemy z czego składa się instalacja fotowoltaiczna to możemy przejść do wyjaśnienia jak to się dzieje ze świeci słonce i mamy darmowy prąd.


Promienie słoneczne padają na moduły fotowoltaiczne , w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne – (co to zjawisko fotowoltaiczne pisałem tutaj). W skrócie moduł do produkcji energii potrzebuje światła. Wtedy prawa fizyki i chemii działają i produkuje się prąd stały.

Prąd stały (zaznaczony czerwonymi przewodami na rysunku) z dachu idzie do falownika, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego na prąd zmienny – czyli taki jak jest w gniazdkach. Ponadto, falownik dokonuje kontroli pracy naszej mikroelektrowni, czyli sprawdza i analizuje czy instalacja działa poprawianie. Jeżeli wystąpi jakiś problem, błędy – to falownik je wykryje i poinformuje Nas w aplikacji mobilnej lub na obudowie.

Co dalej ?

Wyprodukowany prąd na początku zużywany jest w domu, do zasilania lodówki, pralki, telewizora. Czyli wtedy, kiedy świeci słońce najlepiej robić pranie lub ładować swój samochód elektryczny – jeżeli takowy mamy 🚘

Następnie to energia, która nie jest zużywana na bieżąco, jest przekazana do sieci zakładu energetycznego (np. PGE), która staje się w tym wypadku magazynem energii. Działa to jak akumulator, z którego możemy odebrać 80 %/70% energii. Pozostałą część pobiera PGE, który zamiast opłaty za „przechowanie prądu”, pobiera od nas część energii.

Krótko mówiąc nadmiar prądu, który wyprodukujemy latem (z uwagi za dużą ilość dni słonecznych), zimą odbieramy z zakładu energetycznego PGE, ponieważ zimą mamy dużo mniej dni słonecznych.


Aby wiedzieć ile prądu oddaliśmy do zakładu energetycznego PGE, a ile jego pobraliśmy, potrzebny jest licznik dwukierunkowy. Dokonuje on pomiarów przepływu prądu tzn. zlicza energię elektryczną wyprodukowaną przez naszą instalację oraz pobraną z sieci energetycznej.

Zakład energetyczny ma obowiązek bezpłatnie wymienić licznik do 30 dni od momentu zgłoszenia mikroinstalacji.

Co musisz zapamiętać!

  1. Instancja składa się z paneli słonecznych, falownika, konstrukcji montażowej, osprzętu elektrycznego , licznika dwukierunkowego, czasami baterii akumulatorowych.
  2. Panele słoneczne produkują prąd stały ze słońca – na podstawie zjawiska fotowoltaicznego.
  3. Falownik przekształca prąd stały w prąd zmienny.
  4. Licznik dwukierunkowy jest wymieniany w przeciągu 30 dni od dnia zgłoszenia instalacji do PGE.
  5. Energia wyprodukowana jest zużywana w pierwszej kolejności na potrzeby domu lub firmy.
  6. Nadwyżka prądu jest oddawana do zakładu energetycznego PGE.
  7. Zakład energii jest „akumulatorem”, z którego możemy odebrać 70/80% wyprodukowanej energii.

WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ

I DOWIEDZ SIĘ JAK OBNIŻYĆ RACHUNKI ZA PRĄD O 90 %

Polityka